Malzemelerine Göre Yorgan Nasıl Yıkanır?
08
May

Malzemelerine Göre Yorgan Nasıl Yıkanır?

Çarşaflarımızı ve nevresimlerimizi düzenli olarak yıkarken, içindeki yorganları kolayca unutabiliyoruz. Ancak yorganlarımızın, hijyenini sağlamak, ömürlerini uzatmak ve ilk günkü görüntülerini korumak için yorganlarımızı uygun şekilde yıkamaya dikkat etmemiz çok önemlidir. Nevresimimiz yorganımız için koruyucu vazifesi gördüğünden, yorganımızın sık sık yıkanması gerekmez.

Normal şartlarda yorganların senede bir defa yıkanması önerilir.
Ancak yıkadığımız zaman yorganımıza zarar vermeden ve doğru yıkamamız gerekiyor. Öncelikle ürünlerin üreticiler tarafından önerilen ve yıkama etiketlerinde yazılan yıkama metotları incelenmeli ve onlara uyulmalıdır

Yorganınız kısmi olarak kirlendiyse. Örneğin; üzerine bir şey döküldüyse, o bölgeyi temiz bir kapta hazırladığınız ılık sabunlu suyla yıkayabilirsiniz. Ancak, yorganınızın tamamen yıkanması gerektiğini düşünüyorsanız, öncelikle yorganınızın dolgusunu bilmeniz gerekiyor. Yorganınızın çeşidini belirledikten sonra aşağıdaki talimatları izleyebilirsiniz.

Yün Yorganlar Nasıl Yıkanır?

Yün yorganlar için en iyi sonuç kuru temizlemede alınır ancak evde yıkamak istenirse ürün 40˚C sıcaklıkta, narin programda yıkanabilir. Ya da makinanızın yünlü ayarında da yıkanabilir. Yıkama sonrasında ise ürün mutlaka 60˚C’nin altında bir sıcaklıkta kurutma makinesinde iyice kurutulmalıdır. Ürünler ütülenmemelidir.

Eğer Yorganınız çamaşır makinasına sığmıyor ise küvette yıkayabilirsiniz. Soğuk su dolu küvette yorganınızı en az 2 saat bekletin. Daha sonra çamaşır deterjanı ekleyerek, yorganınızı iyice yıkayın. Daha sonra küveti tekrar temiz su ile doldurup yorganınızı iyice durulayın.